Nahoru

Značení je proces společný pro různá průmyslová odvětví. Ve zbrojním průmyslu však označování hraje klíčovou roli.  

Každá střelná zbraň musí být označena informacemi, díky kterým oficiální autority snadno ověří a dohledají informace o pohybu a použití konkrétní střelné zbraně. 

Díky značení vznikají databáze všech prostředků, které slouží k obraně. Každý výrobce tak podléhá místním předpisům vlastního státu a také platným mezinárodním předpisům. Ty upravují podmínky a postupy jejich výroby, distribuce a prodeje. To však nejsou jediné důvody pro značení prostředků sloužících k obraně.

 

Značení zbraní

Identifikace 

Na každé zbrani a její součásti najdete nějakou viditelnou značku. Není to jen logo výrobce, ale také podstatný parametr daného dílu a případně legislativní značka. Toto značení přispívá k identifikace finálního výrobku i v případě, kdy není možné získat samotný předmět v jeho původním složení.

Jinými slovy – i díky hlavni poznáte, s jakou zbraní se zacházelo.

Propojení konkrétní zbraně a majitele prostřednictvím značení a registrů je důležitým prvkem ochrany trhu i spotřebitelů.
Díky značení snadno poznáte zbraně pocházející z nelegální výroby.

 

Personalizace a estetikaOrnamenty vytvořeny laserem Automator

Předměty jako jsou osobní zbraně bývají často personalizované. Zákazník požaduje personalizovaný popis, značku či nějaké speciální povrchové úpravy, díky kterým je daný kus jedinečný. V tomto případě výrobci většinou vyhoví klientům tak, že jsou tyto prvky nabízené jako extra služba navíc. Přidaná hodnota je v tomto případě zcela zjevná.

 

Metody pro značení v obranném průmyslu

Jedná se o takřka výhradně kovové součásti – ocel, slitiny, atd. Je tedy možné využít libovolnou metodu značení, která zanechá trvalou stopu v materiálu. V tomto případě dokonce velmi trvalou, aby i po případném odstranění značky vypilováním, bylo možné přečíst potřebné údaje (které měly být odstraněny). 

Laserové značení zbraněLASER 

Laser využijete pro označení čísel, log či jiných značek. Sériová čísla i grafika jsou součástí laserového programu. Veškerá označená data jsou propojená s databází či jinými informačními zdroji. Pomocí čtečky kódů jednoduše vyznačíte potřebný obsah bez dalšího zásahu. Tím eliminujete možnost chyby.

Laserový popis na dílu bude bude kontrastní nebo vygravírujete značení víc do hloubky.  Laser doporučujeme i pro estetické účely – drážkování, zdrsnění povrchu, atd.

MIKROBOD Mikrobodové značení na zbrani

Metoda mikroúderového značení zanechává v materiálu hlubší stopu, která je viditelná, i když nemusí být kontrastní. Mikrobodem označíte veškerá čísla, speciální znaky či loga. Mikroúderový hrot funguje jako miniaturní kladívko a zanechává za sebou nesmazatelnou stopu.

Obsah značení mikroúderem propojíte s databází či jinými zdroji dat. Rovněž využijete čtečku kódů při načítání dat z průvodky nebo výkresu a následné vyznačení na díl bez nutnosti zadávat data ručně.

 

Zbraň označena ražbou

RAŽBA  

Ruční či pneumatický typ ražby využijete pro označení například sériového čísla zbraně. Inkrementální změnu dat (přidávání či odečítání po jednotkách) zajišťuje automatická číslovací hlava, která je součástí stroje. 

Značení ražbou neomezujeme jen na rovné povrchy. Snadno označíme i kulaté či zakřivené plochy.

 

 

 


Pavel Straka – Automator CEE
„Postarám se o to, aby vaše značení bylo nesmazatelné, flexibilní a při zachování nízkých nákladů.

LinkedIn Profil

 

 


>> Na rozcestník technologií

<< Zpět na výpis článků