Nahoru
text

Značení do plastu

Plastové výrobky a různé díly z plastu lze značit laserem, mikroúderem nebo ražbou (i horkou).

Základním parametrem pro volbu technologie je požadavek na změnu značení. Pokud je nutná častá změna značeného textu, grafiky (např značení výrobního čísla, kódů a pod.), doporučujeme počítačově řízené technologie jako je laser či mikrobod.

Výhodou klasické ražby či horké ražby jsou nízké pořizovací náklady a minimální údržba strojů. Všechny technologie lze použít pro zabudování do linky či jednoúčelového stroje pro značení plastových dílů.


Kterou technologii zvolit pro značení plastů?

V případě syntetických materiálů jako jsou plasty vždy záleží na jejich složení. Plasty mohou obsahovat látky, které umožní perfektní kontrastní popis laserem. Když je neobsahují, laser povrch spálí nebo naopak v něm nezanechá žádnou stopu. Záleží také na tom jaký druh laseru použijete. Běžný vanadátový laser v zeleném spektru (532 nm) je spravidla nejvhodnější pro značení široké škály plastových materiálů.

Je-li plast dostatečně pružný, je možné označit klasickou ražbou za studena. Křehké plasty je vhodnější označit horkou ražbou, kdy je razidlo zahřívané topnou hlavou. Horkou ražbu je možné opatřit barevnou páskou.

Vždy je nutné značení vyzkoušet a vytipovat vhodnou metodu na základě výsledků.