Nahoru

Současná doba podnikům velí: je na čase osekat výdaje/náklady v zájmu zachování chodu firmy. Spousta firem se tak v nejbližších měsících nevyhne osekávání svých zbytných nákladů. 

Kolik vlastně stojí provoz strojů pro značení? Dá se ve značení produktů ušetřit?

Provoz libovolného stroje se neobejde bez nákladů. Platí to i strojích určených ke značení, identifikaci, označování.  

Pokud je značení dílů či hotových produktů součástí vašich procesů, mluvíme o 4 nejvýznamnějších proměnných, které stojí za úvahu o úsporách. 

Spotřební materiál
Zřejmě největší zvyšování nákladů současnosti se promítá do nákupu materiálu, bez kterého některé značicí technologie nebudou značit. 

To znamená hlavně nákupy inkoustů, barev, etiket, nalepovacích štítků, atd. Se spotřebním materiálem souvisí také náklady na uskladnění, včasný nákup a s tím spojená administrativa.

🎯Moje doporučení: stroje pro trvalé značení nevyžadují ŽÁDNÝ spotřební materiál. Zanechávají stopu pomocí laserového paprsku, jehly či razidla. 

Štítky z hliníku či oceli označíte mikroúderem, laserem či ražbou a to i automaticky ve stroji se zásobníkem a odebíráním bez pomoci obsluhy. Navíc trvalé značení ze štítku nezmizí a jeho obsah si přizpůsobíte pokaždé svým potřebám.  

 

Profylaxe (pravidelná údržba) = prostoj
Každé zastavení linky rovná se prostoj. Nejde jen o čas, po který stroj nepracuje. Jde také o operaci, která je nutná pro zajištění bezchybného chodu stroje. Čištění a opětovné seřizování či doplňování materiálu má přímý vliv na prodloužení času potřebného k výrobě. Výsledkem jsou vyšší náklady na výrobu.

🎯Moje doporučení: stroje pro trvalé značení do materiálu jsou navrženy pro nepřetržité provozy. 

Obvykle nevyžadují speciální údržbu a servisní prohlídky lze plánovat v jednoročním intervalu. Firma si tak přizpůsobí termín pravidelného servisu stroje na čas celozávodní odstávky k tomu určený.

 

Energie
Zvyšující se ceny energií budou další položkou na seznamu oblastí úspory.  Není moc strojů, které by nevyžadovali elektrické napájení, ale pokud se bavíme o trvalém značení, najdeme výjimky. 

🎯 Moje doporučení: některé stroje pro značení dokážou značit i bez elektřiny. Jedná se o úderové mechanické stroje, které ovládáte v ručním režimu pouhou lidskou silou. Takové stroje mohou být perfektním řešením pro značení v objemu řádově v desítkách až stovkách kusů denně.  Příklad takové aplikace najdete zde

Motorizované stroje pro trvalé značení pak mají spotřebu téměř zanedbatelnou:
▪️ Laser s výkonem do 30W – spotřeba max 0,5 kWh
▪️ Mikroúder – spotřeba okolo 0,25 kWh 


Lidské zdroje a automatizace
Největším přínosem automatizace je úspora v oblasti lidských zdrojů. Lidé jsou nejdražším vstupním nákladem. Zaměstnanci určeni pro obsluhu strojů mohou být převedeni na kvalifikovanější práci. 

Automatické podavače, dopravníky či robotická řešení jsou tady od toho, aby výroba nebyla tolik závislá na lidském faktoru. Děje se tak především z důvodu nezávislosti na dostupnosti lidí (lockdowny, nedostatek personálu). 

🎯 Moje doporučení: všechny stroje pro trvalé značení jsou vhodné pro zakomponování do širších výrobních celků, pro výrobní linky či jednoúčelové stroje. Pro automatizaci využijete nejen samotný stroj, ale také softwarové možnosti. Stroje řídíte pomocí signálů a rozhraní včetně například komunikace se systémem SAP a další. Příklad automatizovaného pracoviště najdete zde.

 

Máte své náklady na značení pod kontrolou? Pokud se nacházíte na rozcestí a zvažujete změnu, rádi vám poradíme a pomůžeme. 

Zajímá vás nějaká konkrétní technologie? Prohlédněte si ji na odkaze níže. A my vám poradíme, která bude pro vaši aplikaci nejvhodnější.

 


Pavel Straka – Automator CEE
„Postarám se o to, aby vaše značení bylo nesmazatelné, flexibilní a při zachování nízkých nákladů.

LinkedIn Profil

 


>> Na rozcestník technologií

<< Zpět na výpis článků