Nahoru

Existují různé metody jak ochránit svůj produkt před paděláním.
Jednou z cest je označení produktu vhodným způsobem. Jak může trvalé značení pomoct ochránit duševní vlastnictví v boji proti padělkům? 👌 ™ © ®

Správné značení na produktu snižuje šanci na jeho padělání. U neoznačených věcí těžko rozeznáte jejich původ. Náklady za soudní spory a dokazování půjdou nahoru zatímco vaše tržby dolů. Jak vám trvalé značení může pomoci ochránit svůj produkt?

 

 

Fakta úvodem: 

  • Padělání je trestný čin. Nejen samotná výroba, ale také distribuce, prodej a v konečném důsledku i užívání padělaných věcí může vést k postihu. 
  • Padělatelé ročně připraví výrobce o miliony dolarů.
  • Padělatelská činnost ve své podstatě podporuje ilegální a protizákonné chování (porušování základních lidských práv a svobod)

Jednou z cest ochrany registrované značky, výrobního postupu či know-how je právě označení. Daný produkt musí být viditelně označen zapsanou značkou (logem). Pokud se padělatel pokusí napodobit značení loga s cílem dalšího prodeje, dostává se do konfliktu se zákonem. 

Jak ale označit logo takovým způsobem, aby bylo jasně určitelné kdo jej na produkt umístil? 

Jednou z možností je zvolit kódové označení a připojit ke značce, logu. 

Nejjednodušší cestou je alfanumerický kód, který je generovaný interním informačním systémem. Může obsahovat specifické kódy jako jsou čas, datum, směna případně další jako sériové číslo. Tato data jsou po označení zaznamenána v systému a tvoří tak jedinečný kód.  

Nejvíc používané kódy jako jsou DataMatrix, QR kód, čárové kódy a další kódované zápisy umožňuje řídící program laserů EuGenius.

Kódy mohou obsahovat konkrétní informaci, která ani po přečtení nemusí působit “srozumitelně”. Alfanumerický řetězec obsahující kódy datumu, času, směny, atd. převedený do grafické podoby kódu bude jedinečný a identifikovatelný v systému po přečtení. 

Když daný zápis v systému chybí, produkt je falešný, označený vymyšleným kódem. 

Výhodou kódů je čitelnost pomocí čteček a vyhodnocování digitálních dat. 

Dalším způsobem, který se dá využít je vlastní programová aplikace pro vytvoření nenapodobitelného řetězce znaků. V případě značení mikroúderovým systémem se může jednat o přidání nahodilého znaku do řetězce. Navíc, vybraný znak může být označený náhodně zvoleným formátem. Oba prvky jsou čitelné a dohledatelné v systému, který značení provedl. Falešné znaky jsou rychle odhaleny. 

Digitální technologie umožňují vysoce sofistikovaná řešení. Ale ani u konvenčních způsobů jakým je ražba razidly není výjimkou ochrana proti padělání.
Některé známé značky používají ke značení výhradně razidla zhotovená na zakázku u svých schválených dodavatelů. Razidlo vyrobené jinde je falešné a tudíž otisk z něj najdete nejspíš na padělaném produktu. 

A jaké jsou další důsledky padělání? 

Podle americké asociace pro boj s padělky (IACC) je třeba vidět problém v kontextu dopadu padělání do dalších oblastí jako jsou bezpečnost a ochrana spotřebitele: 

  • padělky jsou obvykle neschválené a jejich užívání může být riskantní pro zdraví uživatele a jeho okolí
  • nákupy padělaného zboží platební kartou může být potenciálně riskantní pro nakupujícího s ohledem na bezpečnost platby a možné zneužití platebních údajů. 
  • padělatelská činnost obecně podporuje ilegální a protizákonné chování (porušování základních lidských práv a svobod)
  • padělatelé neplatí státní ani místní daně, takže obyvatelé přichází o své společné prostředky 
  • padělatelství obecně podporuje organizovaný zločin

 

Zdroj: https://www.iacc.org/resources/about/what-is-counterfeiting

 


 

Petr Vrána – Automator CEE
„Pomáhám najít řešení jak označit/popsat cokoliv na jakýkoliv materiál trvale a kontrastně.

LinkedIn Profil

 


>> Na rozcestník technologií

<< Zpět na výpis článků