Nahoru

Permanentní značení je součástí výrobků používaných ve zdravotnictví již řadu let. S rostoucí úrovní kvality lékařské péče rostou i požadavky na kvalitu prostředků a vybavení. 

Ať už je to značení týkající se samotného produktu (název, kód, parametry), časový údaj nebo značka loga, musí vydržet na výrobku po celou dobu životnosti předmětu.
Po praktické stránce se zde uplatňuje zcela relevantní požadavek na značení, které musí být neodstranitelné a musí odolat nejrůznějším vlivům včetně sterilizace.
Kromě pragmatického hlediska má značení význam také z pohledu legislativy.  

 

Systém UDI 

V roce 2017 vzrůstající trend požadavků na vysledovatelnost a zajištění kvality dodávek zdravotnického materiálu vyústil v konkrétní nařízení, které vydala Evropská unie. 

Proto také v ČR od roku 2021 vstupuje v účinnost (původní termín účinnosti byl stanoven na rok 2020, ale kvůli pandemii se  o rok posunul)  nařízení o zdravotnických prostředcích, které zavádí standardizované postupy a metodiku značení v rámci tzv. systému UDI (z angl. Unique Device Identification). 

Systém UDI představuje další prvek, který přispívá ke zvýšení bezpečnosti zdravotnické péče a tím podporuje ochranu pacientů.

Příklad UDI značení

Ilustrační příklad UDI značení

Podrobné vysvětlení UDI a jeho náležitostí najdete v tomto dokumentu.
V praxi má UDI podobu kódového značení, tzv. GS1 standardu. Může jít o 2D kód GS1 Data Matrix nebo lineární čárový kód GS1-128. 

Od roku 2020 spolupracujeme s neziskovou standardizační organizací GS1 Czech Republic, která je jediným certifikovaným místem pro registraci do systému GS1 v České republice a představuje tuzemské zastoupení globální organizace GS1. GS1 již 45 let vyvíjí a spravuje standardy pro automatickou identifikaci, sběr a sdílení dat v globálních dodavatelských řetězcích pro maloobchod a zdravotnictví.

Laserový zdroj YVO4 s výkonem od 10W do 30W umožňuje bezkontaktní a přímou technologii pro identifikaci na všechny kovové materiály a velké spektrum plastů. Značení nenarušuje povrchovou vrstvu, takže výrobek si zachová své původní vlastnosti. Značení je nehmatatelné, neodstranitelné a odolné vůči dezinfekci a sterilizačním postupům. Laser je možné dodat jako samostatné pracoviště a v rámci kooperace s dalšími subjekty je možné doporučit vhodné čtecí zařízení, kamery, prvky automatizace nebo komplexní informační systém výrobce.

 

Značení léků

Každé balení léků bez lékařského předpisu musí být označeno datem expirace. Přímo na obalu (krabičce) a také na blistrech. Jednoduché a efektivní řešení spočívá v ražbě datumu přímo do materiálu.

Umíme dodat automaticky přetáčenou číslovací hlavu, která označí datum s otiskem do kartonu či blistru. Výška znaků je až do 5 mm a formát libovolný DD-MM-YYYY, MM/YY a další varianty.

Stroje pro značení ražbou se vyznačují vysokou efektivitou, možností implementace do výrobní linky a automatickým značením datumu.

 

Značení lékových krabic a blistrů

Značení lékových krabic a blistrů

 

Obuv, pomůcky a další 

Zdravotně nezávadná obuv se vyrábí z přirozených materiálů. Nejpoužívanější jsou různé druhy kůže. Výrobci obuvi pro značení do kůže nejvíc využívají horkou ražbu.

Typickým požadavkem bývá značení loga do kůže při teplotě do 250°C. Zakázkově vyráběná razidla jsou součástí dodaného řešení. Klientům doporučíme nebo dodáme vhodný zakládací přípravek pro založení dílu. Stroje jsou vybaveny bezpečným dvojručním ovládáním. 

Značení horkou ražbou do kůže

Značení horkou ražbou do kůže

 

 

Petr Vrána – Automator CEE
Pomáhám firmám najít to správné řešení jak označit/popsat cokoliv na jakýkoliv materiál trvale a kontrastně.

LinkedIn Profil

 

 

>> Na rozcestník technologií

<< Zpět na výpis článků